Zapytaj eksperta – element kampanii „Stawiam na mleko!”

Jedną z akcji będącą elementem kampanii społecznej „Stawiam na mleko!” była akcja „Zapytaj eksperta”.

Chcesz wiedzieć więcej o mleku i jego produktach? Zastanawiasz się, jak skomponować urozmaiconą dietę dla całej Rodziny? Martwisz się zdrowiem swojego dziecka? Poradź się naszego eksperta.

  1. Moje dziecko ma nietolerancję laktozy. W jaki sposób uzupełnić jego dietę o wapń?
  2. Jaka jest różnica pomiędzy mlekiem UHT i pasteryzowanym? Które jest zdrowsze?
  3. Czy to prawda, że mleko powinny pić tylko dzieci?
  4. Czy ser topiony jest zdrowy?

Jednym z objawów tzw. nietolerancji laktozy może być obniżona zdolność trawienia i wchłaniania słodkiego mleka. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest mleko o obniżonej zawartości laktozy (mleko MINILA) lub produkty mleczne w postaci serów czy fermentowanych napojów mlecznych (np. kefirów lub jogurtów). Takie produkty dostarczają również do organizmu korzystne kultury bakterii, wspomagające proces trawienia laktozy.

Pasteryzacja i UHT są powszechnie stosowanymi metodami obróbki mleka. Pasteryzacja mleka polega na jego podgrzewaniu w temperaturze 72-90ºC przez 15s. Mleko UHT powstaje w wyniku ogrzewania produktu w temperaturze 135-150ºC przez 2-9s. Dzięki zastosowanej metodzie obróbki, mleko UHT ma znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia. Obie metody gwarantują oczyszczenie mleka ze szkodliwych drobnoustrojów przy jednoczesnym zachowaniu zawartości wapnia, fosforu, potasu, magnezu i cynku. Różnice występują natomiast w zawartości witamin A i D, która nieco niższa jest w mleku UHT.

Ależ skąd! Szczególnie ważne jest, aby właśnie dzieci dostarczały do organizmu składniki odżywcze zawarte w mleku, gdyż ich układ kostny dopiero się tworzy. Jednak także dorośli do zachowania zdrowia i kondycji potrzebują wapnia, białka, witamin i innych składników odżywczych zawartych mleku i jego produktach.

Tak, są bowiem bogatym źródłem fosforanów, regulujących procesy mineralizacji kości. Trzeba jednak pamiętać, że w wyniku obróbki sery topione tracą część wapnia, podczas gdy zawartość tłuszczu mają zbliżoną do serów żółtych.

Głosuj na tę pracę!
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz